23.08.2021
Скорочення назви: нові можливості, а не вирок

Скорочення назви: нові можливості, а не вирок


Вступ.
Автор є прихильником клубу від самого моменту його створення. Ба навіть більше — він був прихильником клубу ще до його створення, оскільки останні роки агонії Металіста були сповнені очікуванням запуску процедури банкрутства і створення нового клуба-наступника за чисельними італійськими прикладами.

Цей рік виявився успішним як для Металіста 1925, так і для автора особисто: клуб нарешті виборов місце в еліті вітчизняного футболу, а Автор захистив дисертацію на здобуття ступеня доктора філософії за спеціальністю «хімія». До чого це, спитаєте ви?
Річ у тім, що перед початком останнього року навчання в аспірантурі ми з науковим керівником вирішили уточнити тему дисертації, що є доволі поширеною практикою в наукових колах. Ми вирішили відмовитись від частини запланованих досліджень, оскільки вони частково буди висвітлені західними авторами, а напрацьованого матеріалу було цілком досить для захисту.

Саме цей принцип я пропоную застосувати і до нашого улюбленого клубу: проаналізувати 5 років існування, досягнення і невдачі, сьогодення і майбутні виклики, після чого дійти висновку — а чи не потрібно дещо змінити або уточнити?

А що, власне кажучи, не так?

Повернемося в 2016 рік. Гордість харківських вболівальників, футбольний клуб Металіст втратив професійний статус, залишивши харків’ян один-на-один з футбольним клубом Геліос. Це утворення мало певну підтримку вболівальників Металіста через традиційну для Харкова солідарність до всіх футбольних клубів. Однак, цей клуб мав надзвичайно цікаву традицію постійно провалювати другу половину сезону — саме тому його ніколи не сприймали серйозно.

Харків’яни вимагали відродження Металіста. Європейські (переважно, італійські) традиції передбачають створення в таких випадках клуба-наступника з відмінною назвою, банкрутство і ліквідацію клуба-оригінала і передачу усіх брендових прав клубу-наступнику. Звісно, майже автоматично було створено «СК Металіст», однак не відродження було його метою. Дякуючи долі, ініціативні мешканці Харкова створили достойну альтернативу, і навіть знайшли можливість назвати команду «Металіст 1925». Звісно, будь-який зв’язок з Металістом заперечувався, а «1925» пояснювалось датою першого чемпіонату УРСР за участю футбольних клубів, а не збірних міст. Однак розумні люди мали змогу прочитати крізь рядки, що певні сподівання на італійський сценарій у засновників присутній.

Бо ж як інакше пояснити такий вибір назви? Металіст — це просто професія, до якої новий клуб, на відміну від історичного бренда, відношення не мав. І однозначно ототожнити Металіст = Харків теж не можна, оскільки численні українські клуби свого часу мали назву як Металіст, так і Авангард.
Тим не менш, на такий «оригінальний» вибір назви можна було заплющувати очі, допоки клуб, фактично, самотужки підтримував професійний футбол у місті, однак все змінилося цього літа. На футбольній мапі України і Харкова «відродився» «історичний Металіст». Можна скільки завгодно сперечатися щодо його «справжності» і етичної сторони такого відродження, однак не можна заперечувати той факт, що переважна більшість як офіційної, так і неофіційної частин української футбольної спільноти його сприйняла і схвалила.
Тож як можна оцінити перші 5 років існування клубу? З одного боку — це однозначний успіх, оскільки без аномальних інвестицій і суддівської допомоги (а інколи і прямо всупереч суддівським симпатіям) Клуб зміг повернути УПЛ до Харкова. Однак з іншого боку, це і певна невдача, оскільки відродження улюбленця харківських вболівальників, ФК Металіст, не тільки оминуло стороною наш клуб, а і поставило серйозні виклики.
Наявність сильного конкурента — це завжди плюс, який надає поштовх до саморозвитку. Однак тільки за тієї умови, якщо ти сам займаєш сильну позицію. А наразі, на думку Автора, позиція клубу занадто крихка.

Давайте подумки задамо просте запитання: звідки походить назва клубу? Наші конкуренти впевнено дадуть відповідь: «Це історичний бренд, і ми є його прямим наступником». У той час як наша відповідь буде на зразок «Ну ми просто так захотіли, ніякого сенсу ми туди не вкладали». Занадто слабка мотивація, на мою думку.
Більше того, вже зараз виникає певна плутанина, і певні футбольні ресурси приписують трансфери гравців Металіста Металісту 1925 і навпаки. Уявіть собі, яка буде ситуація, коли (а все до того йде) обидва клуби будуть виступати в одному дивізіоні.

А як буде виглядати саме дербі? Ключову роль відіграють вболівальники, а як саме футболісти мають виокремити для себе підтримку саме своїх? Обидва клуби у фанатських кричалках фігурують як «Металіст» або «Метал», обидва є «харків’янами», обидва є «жовто-синіми». Там, де при зустрічі клубів з однаковою назвою можна було б ухопитися за географічне походження або клубні кольори, при зустрічі харків’ян єдиною різницею будуть цифри «1925», які до того ж використовуються лише графічно через складність вимови.
На мою думку, в такій ситуації надто складно зберегти свою ідентичність і наполягати на самобутності і відсутності зв’язку з «відродженим Металістом», який, до того ж, є доволі токсичним через відкритий зв’язок з певними політичними особами і регулярні закиди щодо упередженого суддівства на свою користь. Тож керівництво і вболівальники Металіста 1925 мають зробити вольові кроки для того, аби максимально відокремити себе від будь-яких асоціацій з іншими клубами і продовжити розвиток дійсно самобутнього футбольного проекту на користь усіх харків’ян.

«Критикуешь — предлагай!»

Тож які це мають бути кроки? Численні «хейтери» вимагають негайного перейменування клубу, і навіть його симпатики пропонували численні альтернативні назви — «Локомотив», «Динамо», «Штурм», «Авангард», «ФК Харків»... Проблема з усіма цими варіантами полягає в тому, що така зміна є надто радикальною і не має під собою чіткого підґрунтя. Це дійсно може бути розцінено, як «...слабость и сразу же побудит АВЯ полностью нас задавить», як зауважив один із вболівальників на гостьовій офіційного сайту. Я особисто ставлюся трохи скептично до другої частини цього твердження, однак дійсно вважаю, що Клуб має вдатися до більш вишуканого маневру.
За прикладом я пропоную звернутись до всесвітньо відомого клубу Інтер Мілан. Так, саме Інтер, оскільки клуб цілком свідомо скоротив свою історичну назву Інтернаціонале (під якою він виступав «дещо довше», ніж 5 років) до найбільш уживаного скорочення, і зараз займається просуванням саме такого бренду. І одночасно з цим клуб втретє (!) за останні 15 років змінив емблему. Якщо такий великий і знаний клуб не соромиться подібних змін, то чого варто остерігатися нашому молодому клубу, який все-ще знаходиться на стадії становлення?

На мою думку, за прикладом Інтера, нашому клубу слід «скоротити» (або, як було сказано у вступі, «уточнити») назву. Як це зробити? Ну, для початку треба позбавитись відверто притягнутої дати, а далі подумати, що можна витягти зі слова «Металіст». Очевидно, що першим вибором буде слово «Метал», однак ще більш очевидним є той факт, що така назва є неприйнятною.

Тому я пропоную піти ще далі, і отримати на виході слово «Мета». Цікавий факт: саме так дослівно перекладається з англійської слово «goal» («гол»). Однак це не єдиний символізм, який можна викласти в якості мотивації «скорочення назви»: наприклад, така назва означає постійне і неспинне прагнення до встановлення і досягнення нової і нової мети, що, зрештою, і є головним сенсом будь-якого спорту. Таким чином ми отримаємо надзвичайно самобутню назву, яку не використовував жоден український клуб!

До того ж «Мета»чудово римується зі словом «Метал», яке найчастіше використовується у фанатських скандуваннях, тож єдиною «проблемою» я бачу лише подальшу українізацію фанатського руху — однак використовувати українську на протязі двох годин, які триває матч, не так вже і важко, хіба ні?

Певне занепокоєння можуть викликати каламбури на зразок ««Мета»досягла мети» (при забитому голі або виграному матчі), або асоціації з сервісом meta.ua. Однак каламбури можуть навпаки грати в плюс і посилювати популярність, а прізвисько а-ля «Пошуковик» надзвичайно приємніше, ніж «Фейк 1925», яким нагороджують клуб хейтери.

Однак разом зі скороченням назви постачає необхідність косметичної зміни емблеми — як мінімум прибрати цифри «1925». Однак разом з цим я особисто пропоную також і змінити один з клубних кольорів, а саме синій, і в оновленій емблемі підкреслити регіональне походження клубу, використавши геральдичні символи і фоновий колір з гербу Харкова або Харківської області (дещо відмінні відтінки зеленого), або з прапору Харківської області (малиновий). Я взяв на себе сміливість поекспериментувати з графічними редакторами і підготувати концепт оновленої емблеми. Я впевнений, що якщо моя ідея викличе зацікавленість, знайдуться професіонали-ентузіасти, які доведуть концепт до прийнятного рівня. Мій особистий фаворит — використання зеленого кольору і геральдичного елементу з гербу Харківської області (у постері статті і номер 2 у списку).Післямова.

Що ж я хотів сказати цією публікацією? Харківський футбол чекають серйозні зміни, і ми маємо усіма силами триматися на гребені цих змін.
На мою думку, запропоновані мною скорочення назви і зміна емблеми дозволять клубу підкреслити самобутність і ідентичність, сприятимуть самоідентифікації футболістів і вболівальників, а також сприятимуть маркетинговому і інформаційному успіхові команди.
Щиро сподіваюся, що наведені мною аргументи і пропозиції віднайдуть відклик як у керівництва клубу, так і в Ради вболівальників, і у пересічних вболівальників так само. Буду радий вступити у будь-яку конструктивну дискусію.
З щирими побажаннями успіхів Клубу і всім його вболівальникам,
Олександр Ребров a.k.a fixthesky

facebook


Поспілкуватися, а також обговорити цю новину ви можете у нас на гостьовій!
Розмір шрифту:

Переглядів: 136