16.05.2020
Ашот Худаєв:

Ашот Худаєв: "Спорт не може замикатися у собі"

Головний лікар "Металіста 1925", а також член медичного штабу національної збірної України Ашот Худаєв в інтерв'ю телеканалу "Футбол" розповів про специфіку виходу з карантину футбольної команди, а також про те, як це робить наша команда.

- Ашоте Євгеновичу, "Металіст 1925" розпочав тренувальний процес, який триває вже майже тиждень. Як він відбувається в контексті пандемії коронавірусу?

- Ми дотримуємося рекомендацій Медичного комітету Української асоціації футболу, намагаємося, щоб гравці менше контактували між собою. Перевдягаються вони окремо у своїх номерах на навчально-тренувальній базі, а речі для прання забирають додому. Харчування відбувається у ресторані бази, але там досить велике приміщення та відтепер за одним столом можуть сидіти не більше двох людей, окрім цього, процес прийому їжі поділений на дві групи. Питна вода у кожного футболіста у власній пляшці. Теоретичні заняття проходять на свіжому повітрі або у приміщенні, але при цьому малими групами. Намагаємося дотримуватися всіх рекомендацій, зараз всі команди в однакових умовах.

- Через велику паузу ризик отримання травм гравцями зростає?

- Звісно, це все серйозно. Тренерський штаб розробив план підготовки, поступово підходимо до збільшення навантажень. Всі команди в однакових умовах і всім буде дуже важко розпочинати тренувальний процес після такої паузи.

- Через карантин футболісти були вдома два місяці. Як ця пауза із фізіотерапевтичної точки зору впливає на їхнє здоров'я?

- Впевнений, що більшість футболістів дотримувалися тих рекомендацій та індивідуальних програм, які їм надав тренерський штаб. Вони отримували відео із завданнями та перелік вправ. Сподіваюся, що хлопці їх дотримувалися, розумію, що, можливо, хтось десь трошки лінувався, але в цілому всі знаходяться в однаковій формі. Навантаження будемо давати поступово, щоб мінімізувати можливість отримати травму. Наскільки я розумію, буде досить короткий період підготовки, на відміну від зими. Такої вимушеної паузи ніколи не було, два місяці - це дуже великий інтервал, а футбол - це командний вид спорту. Гравці дуже багато втратили з тієї підготовки, що робили раніше, та ігрового тонусу. Але ми нічого не можемо зробити, зараз маємо такі умови.

- З точки зору фахівця, скільки потрібно команді часу, щоб набрати форму та ігровий тонус?

- Ви чудово розумієте, що після місячної перерви взимку команди проводять по три-чотири збори, здебільшого, тривалість по 10-12 днів кожний. Ви самі можете підрахувати, скільки потрібно професійному клубу часу на підготовку. Ми не маємо стільки вільного часу, аби завершити Чемпіонат. Наскільки я розумію, матчі почнуться найближчим часом, будемо вкладатись у відведений час. Повторюся, всі будуть у однакових умовах.

- Взимку клуби проводять збори, наскільки вони доцільні зараз?

- За великим рахунком, зараз збори проходять у всіх команд. Це циклічні дворазові тренування. Команди намагаються дотримуватися циклу у 10-12 днів, бажано із контрольними матчами. Зараз і тривають збори.

- Скільки вони повинні тривати до рестарту змагань?

- Як мінімум, два збори по 10 днів повинні бути.

- Командам доведеться грати у досить щільному графіку. Наскільки збільшиться ризик отримання травм?

- В нашому Чемпіонаті немає такої щільності поєдинків, але багато європейських турнірів грають саме так. Звичайно, ризик отримати травми є, але, скажу ще раз, умови для всіх однакові. Я думаю, що тренувальний процес між матчами побудований буде так, щоб мінімізувати травматизм, окрему увагу приділимо підготовці м'язів та суглобів, а також судинно-серцевої системи. Думаю, хлопці витримають.

- Все це збільшить роботу медичного штабу?

- Звичайно, буде додаткова робота в умовах більшої кількості матчів та збільшених навантажень на гравців. Особливу увагу приділятимемо відновленню та реабілітації футболістів. Будемо справлятися, іншого виходу в нас немає…

- У медичних протоколах деяких європейських чемпіонатів є певні обмеження щодо відвідування саун, тренажерних залів та масажних кімнат. Наскільки це ускладнює процес відновлення?

- У нас для відновлення на базі є всі умови. Це дві масажні кімнати та окремо кімната фізіотерапії. За цих умов можна уникнути скупченні гравців, у нас є можливість проводити масажні процедури у повному обсязі. Безумовно, будуть певні незручності, пов'язані зі збільшенням часу, який потрібно буде на все це витрачати. Але за такого навантаження та щільності тренувального графіку та ігрового циклу хлопці повинні отримувати повноцінне відновлення. Так, проблематично та важко, але що робити.

- Зараз є багато дискусій з приводу, чи потрібно відновлювати Чемпіонати. Яка ваша лікарська думка?

- Безумовно, необхідно. Спорт не може замикатися у собі. Грають хлопці, в першу чергу, для вболівальників, вже всі втомилися від карантину, людям потрібні позитивні емоції. Наскільки швидко це робити? Треба враховувати, що колись потрібно буде розпочати і наступний сезон, міжнародні змагання та єврокубки. Наш футбол пов'язаний із міжнародним, тому потрібно на початку червня відновлювати внутрішні змагання.

- Що потрібно робити, якщо у гравця будь-якої команди виявлять коронавірус?

- Масове тестування, ретельний контроль за станом здоров'я гравців, можливо, ізоляція, але футболісти спілкуються між собою. Треба дотримуватися всіх існуючих протоколів. Це все дуже серйозно, дуже специфічно, так би мовити. Є протоколи та рекомендації, будемо їх дотримуватися. Сподіваюсь, нічого страшного не трапиться.




Якщо ви знайшли помилку в тексті, будь ласка, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter натисніть кнопку "Повідомити про помилку"
Розмір шрифту:

Прес-служба "М1925"
Переглядів: 1880