Сергій Стороженко: "Жоден із тренерів "М1925" не керував грою"
08.06.2019
Сергій Стороженко:
Голова Наглядової Ради ФК "Металіст 1925" Сергій Стороженко в відвертому інтерв'ю "ХН" розповів про причини провалу у весняній частині сезону, пояснив, чому керівництво не втрутилося в ситуацію в критичний момент, згадав про всі тренерські звільнення в "М1925" і повідав шокуючу причину невдалої гри у виконанні бразильських гравців команди.

"Обрана Горяіновим доктрина виявилася невірною"


- Поразка в Краматорську від "Авангарду" позбавила "Металісту 1925" можливості продовжити боротьбу за вихід до Прем'єр-Ліги. Про що ви подумали відразу після фінального свистка?

- Вперше за довгі роки роботи у футболі я пішов з трибуни тоді, коли був призначений пенальті в наші ворота. З одного боку, це був протест проти свавілля, з іншого, я задовго до матчу в Краматорську розумів, що наш молодий та енергійний клуб із зовсім іншою, незвичною для України, організаційно-правовою структурою, з уболівальницьким самоврядуванням, всупереч традиціям в українському футболі, де на чолі клубу стоїть президент, де є багаті люди (частина з них, за даними ЗМІ, є олігархами), нікому не потрібен у Прем'єр-Лізі. Я це побачив у перший ігровий день, з першого матчу весняної частини. Ніяк не виправдовую ані тренерська рада, ані футболістів, які всупереч цій лінії, спрямованої на залишення нас в Першій лізі, мали всі можливості, щоб подолати цей виклик. Не виправдовую себе та інших засновників. Ми зробили все, що повинен був зробити клуб, але сталося, як сталося. І в цьому ми повинні звинувачувати тільки самих себе.

- У вашій відповіді я почув дві причини того, що сталося: "Металіст 1925" не хотіли бачити в УПЛ, але при цьому відповідальні за гру команди люди не виконали свого завдання. Чого ж більше?

- Не можна сказати, чого більше та що виявилося вирішальним. Це комплексне питання й одне доповнювало інше. На підсумковому засіданні Ради засновників Олександр Горяінов промовив: "Я знав, що перше коло - це футбол, а друге - шахи, але не думав, що це почнеться так рано". Все почалося з першого матчу. Я не хотів би деталізувати цю тему. Вона настільки наочна, що будь-яка людина, яка хоча б трохи розбирається у футболі, передивиться ці матчі - починаючи з "Дніпра-1" і закінчуючи "Авангардом" - неупереджено, з олівцем та аркушем паперу, зробить ретельний розбір і все побачить.

- Перше, що він побачить - це 38 набраних очок в першій частині сезону проти 13-ти - у другій, а також колосальне падіння результативності...

- Згоден!

- Значить, першим, хто потрапить під удар, повинен бути тренер. Ви особисто схилялися до якого рішення щодо подальшої долі Горяінова (інтерв'ю відбулося до офіційного оголошення про відставку Олександра Горяінова - ред.)?

- Я завжди схиляюся до думки, що будь-яка людина, яка взялася за створення продукту, але не виконала взяті на себе зобов'язання, повинна понести відповідальність. Яку? Це залежить від того, яка справу була в її руках. Який продукт мався на увазі до створення. Чи були в руках цієї людини всі важелі та інструменти для створення продукту. Цей проект був дуже близький Горяінову і ми це розуміли. Він працював щиро, він працював чесно, з повною самовіддачею. Але доктрина, яку він для себе створив усередині клубу, виявилася, на жаль, невірною.

- Про яку доктрину ви говорите?

- Судячи з глибокого аналізу ситуації, Олександр Горяінов правильно вирішив, що при виході до Прем'єр-Ліги, нас будуть атакувати. І там команди сильніші, ніж у Першій лізі, більш майстрені. Отже, він почав прищеплювати команді гру від оборони у розрахунку на швидку контратаку. Звичайно, це призвело до деякої перебудови, як ігрової, так і психологічної. А далі був перший матч із "Дніпром-1": шикарні 17 хвилин, забитий гол, після якого раптом команда відходить назад та починає оборонятися. Чим це завершилося, пам'ятають усі. Але перший дзвіночок пролунав ще раніше - в матчі з "Рухом" в осінній частині сезону. Коли Поспєлов забив гол, команда відійшла назад і 80 хвилин захищалася. В кінці пропустила гол та могла пропустити ще один.

Тоді відбулася розмова з Горяіновим. Я йому кажу: "Саша, ну не може команда 80 хвилин захищатися. По-перше, це не подобається глядачам, по-друге, це не відповідає нашій стратегії, по-третє, це не відповідає нашій домовленості про ведення швидкої, атакуючої, комбінаційної та результативної гри. Ми ризикуємо". Він відповідав: "Так, ми ризикуємо, але я думаю, що ми на правильному шляху та досягнемо потрібного результату".

Я, як людина, яка ніколи не втручалася в тактику команди, до складу, подумав, що раз ми взяли на роботу тренера і він повинен працювати та відповідати за свою справу. Безглуздий гол, пропущений від "Оболоні" в Києві, просто скинув команду з того психологічного рівня, на якому вона перебувала, і занурив в емоційну яму, з якої вона вже не вибралася до кінця сезону. Те, що демонструвала команда на виїзді та вдома, грою назвати складно. Тому сьогодні Генеральний директор підписав наказ про розірвання контракту з головним тренером Олександром Горяіновим. Для мене це дуже неприємно, боляче, але перспективи при такому оборонному підході немає.

"Ми повинні були втрутитися і сказати: "Олександр, ти не на правильному шляху"


- У клубу вже є кандидатури на посаду нового тренера?

- По-перше, зазначу, що разом з Горяіновим покинув свій пост і Сергій Ралюченко. Доля Андрія Демченка, Марини Миндарєвої та Юрія Сивухи буде залежати від нового тренера. У нас є кандидати, звичайно. На олівці три-чотири людини, над якими ми думаємо. Всі вони - грамотні фахівці, досить добре відомі футбольній громадськості України. І хто б з них не буде рекомендований до призначеня, я думаю, вболівальники будуть задоволені. За плечима кожного величезний досвід футбольної та тренерської роботи.

- Це харківські фахівці?

- Було б великою помилкою, на мій погляд, знову призначати тренера тільки тому, що він колись грав у "Металісті" або харків'янин.

- А попередні тренери призначалися суто за цим принципом?

- Так. Призначалися за принципом нашої довіри та тому, що ці люди, починаючи від Олександра Призетка та закінчуючи Олександром Горяіновим, були чудово обізнані про ресурси харківського футболу, про традиції, що мало полегшити їхню роботу. Зараз, я думаю, ми не будемо повторювати цю помилку. Хочу, аби всі розуміли: ми будемо змінювати тренерів, менеджерів, футболістів до того часу, поки ми не знайдемо розумне, творче та результативне поєднання. Такий футбольний світ всюди. Це своєрідна селекція, вона дуже болюча, але необхідна.

- Коли вам поставили запитання, чому Горяінов не був звільнений після поразки від "Миколаєва" (0:3, - ред.), Коли сезон ще можна було врятувати, ви відповіли, мовляв, це невірний підхід. Не погоджуюся. Є багато прикладів, коли зміна тренера в результаті допомагала оживити команду. Свіжий приклад - призначення Оле Гуннара Сульшера тренером "Манчестер Юнайтед", після якого команда видала блискучий відрізок із 15-ти матчів.

- Я поважаю вашу думку, але погодитися не можу. І не тому, що я боявся критики через часту зміну тренерів. Було проведено чотиримісячний підготовчий етап, де футболістів навчили одним речам. І ось уявіть: після "Миколаєва" змінюють тренера і він змушує їх грати в інший футбол. Ні, вибачте, це не бронепоїзд, який стоїть на запасній колії. Так не буває. І те, що ви приводите приклад "Манчестер Юнайтед" і Сульшера, не зовсім коректне порівняння з урахуванням рівня майстерності виконавців, які можуть грати з будь-якою тактичною схемою з будь-яким суперником, в будь-якому темпі та з відповідною якістю.

- Коли був звільнений Олександр Призетко, ви говорили про якісь людські стосунки, які у нього не склалися в клубі. Олександра Іванова, як ви заявляли, вболівальники не сприйняли, як "свого". Нарешті, у Сергія Валяєва, за вашими словами, "не склалися стосунки практично з усіма". Чи не занадто багато відставок не по спортивним принципам для одного клубу за такий короткий проміжок часу?

- В основі прийняття рішень завжди був спортивний принцип!

- У моєму розумінні спортивний принцип - це коли у команди серія з п'яти поразок і не видно світла в кінці тунелю...

- Не зовсім так. Ми прийняли рішення: розлучаючись і тренерами, нікого не паплюжимо, щоб не створювати складнощів умайбутній тренерській кар'єрі. Винятком став Сергій Валяєв, оскільки Володимир Лінке, як Генеральний директор, опублікував пояснення причин його звільнення, попросивши вибачення за те, що рекомендував його на цю посаду і помилився. Давайте без імен. На наш погляд тренер - не тільки та людина, яка в навчально-тренувальному процесі ставить гру (тактику), забезпечує функціональний, фізіологічний і психологічний стан футболістів. Це ще і той професійно підготовлений суб'єкт футболу, керівник, який вміє цією грою управляти в ході офіційних матчів. На жаль, у жодного нашого тренера не вистачило волі та досвіду управляти грою, як би вона не складалася. Це було очевидно для тих, хто розуміє. А для тих, хто не розуміє, той був задоволений, наприклад, перемогою "Металіста 1925" над "Дніпром" з рахунком 3:2. Фахівці також бачили провал в організації гри, наприклад, в матчі з "Дніпром-1" в Харкові за рахунку 1:1. Подивіться ці матчі.

- Тобто ви заперечуєте, що навколофутбольні моменти вище суто спортивних при призначеннях і відставказ тренерів "Металіста 1925"?

- Ви розумієте, всі творчі особистості, включаючи тренерів, дуже складні. І, взагалі, талановиті люди дуже складні за своєю "конституцією". Але керівництво "Металіста 1925" не вимагає, щоб хтось із цих талановитих людей подавав керівникам клубу піджак або прасував штани. Ми встановлюємо в клубі щирі, добрі та довірливі відносини. Ми хочемо, щоб кожен, хто є в клубі, від самого юного футболіста до гендиректора, дорожив своєю роботою і відносинами, встановленими в клубі. Але для головного тренера, і в цьому ви маєте рацію, головне - це спортивна частина. Якщо я почну наводити приклади та називати матчі, розповідати, чим ми були задоволені, а чим ні... Це ж не тільки я, це люди з трибун бачили...

- Я теж бачив і розумію, про що ви говорите. Але там при цій грі був результат, а тут не було ні гри, ні результату.

- Погоджуся з вами. Це можна розглянути під іншим кутом. Але і на той період, де був результат, були провали та серйозні сумніви... Давайте вже будемо відвертими і згадаємо програні матчі без волі, згадаємо вихід з аматорів у Другу лігу з серйозними ризиками невиходу. Згадайте, як виходили з Другої ліги в Першу... Випадково, як може комусь здатися. Згадуйте.

- Так, але завдання було виконано і в першому, і в другому випадку...

- Ну і що? А що ж далі? Ми ж хочемо бачити подальший розвиток і перспективу. Тому, коли говорять, що серед засновників немає професіоналів, то я думаю, що ці люди помиляються. У нас в клубі працюють виключно професіонали, а серед засновників переважна більшість - розумні люди, які бачать і задають питання професіоналам. І, я вважаю, що однією з помилок, яка призвела до незадовільного результату, була наша зайва педантичність. І моя, і Генерального директора. Ми повинні були втрутитися до і, особливо, після "Миколаєва", викликати головного тренера і втрутитися в навчально-тренувальний та ігровий процес. Сказати: "Олександр, ти не на правильному шляху". Але є ж морально-етичні якісь норми. Людина б сказала нам: "Ах, я не маю рації? Тоді до побачення, вважаю, що я правий". Ми ніколи не втручалися в компетенцію тренера. І, можливо, в цьому була наша помилка.

"Водили ффутболістів до театру, аби розвантажити"


- Багато говорили про те, що наших суперників стимулювали "треті сторони". А зі свого боку засновники "Металіста 1925" не пробували стимулювати свою команду ще сильніше?

- Ми виплачуємо зарплатні відповідно до контрактів день в день, виплачуємо обумовлені в контрактах бонуси день в день. Ми перед Новим роком, не повідомивши футболістів, змінили умови оплати праці, збільшивши їхні зарплатні. Це було зроблено для того, аби стимулювати їх у весняній частині сезону, до виконання завдання. У нас є спонсор, який перед останніми чотирма матчами приїхав на базу і пообіцяв додаткові преміальні за кожен гольовий пас, кожен забитий гол, причому всім, хто брав участь у взятті воріт. Чи є інші форми стимуляції? Наприклад, водили футболістів до театру, щоб розвантажити від того тиску, який на їхні плечі обрушилося.

- З юридичної точки зору у "Металіста 1925" є шанси потрапити до УПЛ у наступному сезоні?

- Я в це не вірю, особливо, в світлі розмов про те, що розглядається питання про залишення в УПЛ "Арсеналу". Хотілося б, щоб регламент, як основний документ, дотримувався. І справа не в атестації. Існує 11 цінностей УЄФА. Одна з них - це "ліфт". "Той, хто програв все, що можна, повинен вилетіти, зобов'язаний опуститися в нижчу лігу. А той, хто відповідно з Регламентом заслуговує, повинен піднятися". Це обов'язкове правило, футбольна конституція. Але я повинен сказати, що протягом історії багато клубів, які були повинні вилитіти, залишалися у вищому дивізіоні. Це неправильно. "Металіст 1925" цього року не отримає права виступати в УПЛ за рахунок того, що комусь там відмовлять у ліцензії. Тим більше, питання "Олімпіка" не вирішене. Вони ж подали апеляцію, і поки її не розглянуть, говорити нема про що. Не можу коментувати рішення керівних футбольних органів, оскільки такого рішення немає. Сподіваюся, що буде прийняте правильне і справедливе рішення.

- Вам не здається, що наявність Михайла Стороженка у складі "Металіста 1925" дає зайвий привід уболівальникам не фокусуватися на реальних проблемах команди, а провокує конфлікт інтересів в клубі?

- Коли я читаю окремі коментарі в соцмережах, то розумію, що це пишуть люди, які не обізнані або зводять зі мною особисті рахунки. Вони не дуже добре розуміють футбол і те, що відбувається в ньому та нашій команді. Більш вимогливих людей, ніж батько Михайла і я щодо нього, в футбольному середовищі немає. Тому все, що там розповідають, це більше заради самоствердження, заради того, щоб потоптатися по мені, і щоб перенести частину своїх вигадок на футболіста. Якось мені сказав Володимир Лінке: "Якби прізвище Михайла було не Стороженко, а Петренко, ці ж самі люди, які його знищують, вимагали б, щоб він грав з першої хвилини".

- Сам Михайло читає, що про нього пишуть в соцмережах? Переживає через це?

- Практично всі футболісти читають, що пишуть в соцмережах, переживають, дивуються, чому окремі "знавці" буквально знищують їх і команду своїми коментарями. Критиканство деяких авторів не допомагає справі. Твердження, що команда не демонструє самовіддачу, що футболісти не віддаються повністю грі, не відповідає дійсності. Хлопці завжди віддавалися грі повністю, не шкодуючи себе. Про це свідчить і аналіз травматизму. Наприклад, у грі з "Авангардом" з Краматорська не бракувало зіткнень і травм. Одному нашому футболісту навіть вибили зуб, ніхто не прибрав ні голови, ні ноги в боротьбі за м'яч. Ми всі відповідальні за те, що не досягли результату. Ось себе критикую за те, що потрібно було мені втрутитися в роботу тренера, попросити більше уваги приділити тактиці, функціональній підготовці та складу команди. Можливо, в такому випадку ми не провалилися б... Шкодую, що я не втручався.

- Позитивні моменти цього сезону можете виділити?

- Звичайно. Позитивним моментом стало те, що команда, незважаючи на всі невдачі, не розсипалася, ніхто не заявив, що тренер не той, керівництво не те. Команда була згуртованою, але, на жаль, в тактичному та функціональному плані була нездатною для вирішення завдання. Чому? Клуб виконав все, що повинен був виконати для команди. П'ятизіркові готелі, транспорт, літак, збори в Туреччині, навчально-тренувальна база, стадіон, зарплати, бонуси. Ось який нам сенс грати на ОСК "Металіст", ви замислювалися колись? Ми ж платимо колосальні гроші за оренду. Ми могли б орендувати стадіон менший, наприклад, "Сонячний" або "Динамо" за суму в п'ять разів меншу для тих 5-6-ти тисяч, які на нас ходять. Але ми поважаємо свого вболівальника, ми любимо харків'ян і хочемо, щоб вони любили нас. Ми чекаємо мінімум 10-15 тисяч глядачів на кожен матч і тому граємо на рідному стадіоні. А вони, окремі вболівальники, сховавшись за нікнеймами, займаються тим, що необ'єктивно нас оцінюють. Нас обіграють команди з сіл. Читали таке? А яке значення має чисельність населення міста, в якому грає команда? Маленька Фінляндія стала чемпіоном світу з хокею, обігравши Росію, США і Канаду. У футболі є клуб "Хоффенхайм" з міста з населенням в 4 000 чоловік. У позаминулому сезоні він посів четверте місце в Бундеслізі, пограв у Лізі чемпіонів. Тому, коли нам говорять, мовляв: "Хто ви такі, ганьба, на вас ходити не будемо", ми відповідаємо: не ходіть. Тому що ви приходите і не підтримуєте клуб, це ж абсолютно очевидно. А чим поганий "Інгулець" з Петроворо? Чим погана Ковалівка, як населений пункт? Там живуть наші люди, українці, і грають у футбол, а ми восени мучилися. Адже ніхто нам не заважав обіграти "Гірник-Спорт", "Прикарпаття" на фініші Чемпіонату, але обережна тактика, гра виключно від оборони підвела клуб.

- Бюджет на 2019 й рік формувався з прицілом на Прем'єр-Лігу. Спонсори не відмовляються допомагати клубу через невиконання завдання?

- Жоден із спонсорів не відмовився від своїх контрактних зобов'язань. І жоден з тих інвесторів, хто є власником клубу, не заявив про бажання вийти зі складу засновників і припинити фінансувати клуб. Таким чином, ми, як мінімум, матимемо той самий склад засновників та спонсорів. Зараз ми в переговорному процесі з новими спонсорами, та хочемо дещо збільшити наш бюджет. З метою збільшення коштів на трансфери, на зарплати, а, в першу чергу, на бонуси. Тому що в нашому клубі існує спортивна доктрина: "Ніхто нічого не отримує, всі заробляють". У нас футболісти отримують бонуси за голи, гольові передачі, за кількість проведених матчів, був передбачений і великий бонус за вихід до УПЛ.

"Опікун бразильців не в повній мірі володів португальською мовою"


- Свого часу величезну роль у виході команди до Пешої ліги зіграв Едмар. У минулому сезоні подібного гравця в команді не виявилося, можливо, цього і не вистачило для виконання завдання. В майбутньому зробите спробу запросити в клуб гравця такого рівня?

- Знаючи Едмара, у мене з'явилася ідея запросити його. Я почав говорити з ним, він обіцяв подумати і через два тижні дав згоду. У Едмара широка душа, в якій є велика частка Харкова. І як здорово він відпрацював у свої 36 років. Я також був у переговорному процесі з Марко Девічем. Спасибі йому велике, коли я перебував у лікарні після складної операції, він приїхав до мене, прийшов до палати і ми говорили хвилин 30. Я пропонував особливі умови. І ми б хотіли, щоб Марко прийшов до нас. Але так склалося, що Девіч вирішив поки пограти на, скажімо так, іншому рівні. Ми хотіли колись Папу Гуйє запросити. Але в тій формі, в якій він знаходиться, він нам не помічник. Говорити про інших футболістів... Розумієте, живе в серцях уболівальників стереотип, мовляв, можна запросити кого завгодно, і вони будуть грати, як в 2010-му році. Але це ж не так. Тому ми повинні вирощувати своїх хлопців. Зараз прийшов в команду дуже талановитий хлопчик Кирило Єрмошенко, ми розраховуємо, що він пробуде у нас рік-півтора, заграє, зросте. На підході 17-річні діти, за ними вже ганяються скаути інших клубів. Ми визначилися вчора з п'ятьма-шістьма гравцями, яких будемо залучати в "Металіст Юніор". Можливо, новий тренер візьме когось ще в головну команду.

- Наскільки зміниться склад "Металіста 1925" у новому сезоні?

- За умови, що ми збережемо наш склад, думаю, два-три досвідчених футболіста або з передумовами до зростання можуть до нас прийти.

- На таких гравців, як Синиця, Романов, Поспєлов, Каневцев та інших цілком можливий попит з боку клубів УПЛ. Ви будете їх утримувати в разі пропозицій?

- Ні. Це Стратегія нашого клубу. У нас повинні грати доморощені футболісти, наші вихованці та тільки ті, хто дуже хоче грати за "Металіст 1925". Якщо хтось із перелічених вами футболістів не хоче бути з нами, ми утримувати таку людину не будемо. Також хочу сказати: ми підписали контракти на покращених умовах з усією нашою захисною лінією. Продовжили відносини на певних умовах із Сергієм Романовим. Перепідписали контракти на покращених умовах з групою наших вихованців, молодими футболістами, на яких будемо розраховувати. У команді залишаються всі, хто може принести їй користь та під керівництвом досвідченого наставника розкрити свої найкращі якості.

- Зокрема, цікава доля бразильців. Чому досі не заграли Луїз Фернандо та Фабіньо?

- Ми будемо продовжувати контракти з Луїзом Фернандо та Фабіньо, тому що вважаємо, що у них є потенціал. Але буквально сьогодні ми отримали дуже цікаву інформацію, в результаті якої зрозуміли причину, чому вони ніяк не можуть розкритися. По-перше, вони важко навчаються. Виникло питання - а чому? А тому що людина, яка їми опікується, не в повній мірі володіє португальською мовою. Їх же треба за руку водити. Схопити м'яч та обіграти кілька людей вони вміють, але далі з цього нічого не виходить. Крім того, ти ж повинен вміти діяти в команді, вміти грати тактично грамотно. Якщо людина не розуміє, як їй діяти в тій чи іншій ситуацієії, то що ж їй робити? Ось ситуація. Підходить Нандо до лікаря і каже: "Болить". Він це слово вже вивчив. Лікар відповідає: "Йди до кімнати процедур, зараз прийду, подивлюся". Приходить лікар до кімнати процедур - Нандо немає. Він у загальній групі тренується, ще більше травмується, в результаті - три тижні поза грою. Такого бути не може. Тому посадили на лавку, щоб думав. Це прокол тренерського штабу, який повинен був прийти в клуб і сказати: "Або вони йдуть, або дайте перекладача з португальської". Але про це стало відомо тільки сьогодні. Так що ж це за тренери, які такі речі не говорять? Що ж це за менеджери, які бачать проблему і не озвучують її в клубі? Що ж ми за родина така, якщо кожен в своїй нірці? Так бути не повинно.

Що стосується футболістів, то ми на всіх наших вихованців розраховуємо та впевнені, що вони заграють у цікавий та атакуючий футбол!

Теги:
Прес-служба "М1925"
Переглядів: 3168